BAŞKAN'DAN

DTİK, TÜRK DİASPORASINI PAKİSTAN’DA BULUŞTURDU

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), dünyanın dört bir yanındaki Türk diaspora temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirilen DTİK organizasyonunda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ve TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan'ın katılımlarıyla Türk diaspora temsilcileri bir araya geldi. 

Pekcan: "Türkiye, dünyada ihracatını en fazla artıran 7. ülke konumunda"

Dost ve kardeş ülke Pakistan'da, Türk diasporasının ilişkilere pozitif katkı sunmasından memnuniyet duyduğunu belirten T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye'nin yurt dışındaki algısını pozitif yönde etkilemesi açısından, Dünya Türk İş Konseyi-DTİK ve yurt dışında yaşayan Türk diaspora temsilcilerimizin ortak paydada buluşması son derece önemli. Ülke sınırlarımız dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın yüksek bir potansiyele sahip olduklarını biliyoruz. Türk diaspora temsilcilerimizden, ticaret ve yatırım hacminin artırılması konusunda aktif çalışmalar bekliyoruz. Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaret hacminin artırılması için de, Ticaret Bakanlığı olarak bu yönde atılacak ortak adımları bekliyoruz ve daima destekliyoruz. İş insanlarımız, Bakanlığımızın sunduğu hizmetlere dijital olarak da her an ulaşabiliyor ve bilgi alabiliyorlar. Türkiye, dinamik ekonomisiyle birlikte şu an dünyada ihracatını en fazla artıran 7. ülke konumunda. Bu başarıya, yurt dışındaki Türk iş insanlarımızın da büyük katkısı bulunuyor. Yurt dışından faaliyetlerini sürdüren DTİK, TİKA, Türkiye Maarif Vakfı, TRT gibi tüm kurumlarımızla koordineli çalışarak, Bakanlık olarak Türk ekonomisinin tanıdığı fırsatları dünyaya en iyi şekilde anlatmak için desteklerimizi sürdüreceğiz." dedi.

Olpak: "21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştireceğimiz DTİK Kurultayı, Türk Diasporasını İstanbul'da bir araya getirecek"

DEİK'in tüm dünyaya yayılmış 146 iş konseyi ile ticari diplomasi misyonunu üstlenirken, Dünya Türk İş Konseyi-DTİK ile de diaspora faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "2007 yılında kurulan Dünya Türk İş Konseyi – DTİK ile dünya çapında Türk diaspora mensuplarıyla ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu platformda, Türk iş dünyası temsilcileri olarak diasporamız ile aynı çatı altında buluşuyoruz. Küresel anlamda değerlendirdiğimizde ise Pakistan'ın da yurt dışında yaşayan 8.8 milyon vatandaşı ile güçlü bir diasporası olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Orta Doğu ülkelerinden başlamak üzere Pakistan Diasporası ile ortak bir sinerji yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. İki ülke arasındaki güçlü ilişkilerimizi, etkin lobicilik faaliyetleri ile destekleyerek, karşılıklı ticaret ve yatırım hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. İş insanlarından sanatçılara, akademisyenlerden sporculara kadar STK'larımızın da yer aldığı geniş bir yapımız bulunuyor. Dört yılda bir gerçekleştirdiğimiz DTİK Kurultayımızı da, 21-22 Mart 2020 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle İstanbul'da gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

TÜRK VE SLOVEN İŞ DÜNYASINA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Slovenya İş Konseyi ve Slovenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile düzenlenen Türkiye-Slovenya İş Forumu, 11 Şubat 2020 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri BakanıMiro Cerar, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat ve GZS/Slovenya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Željko Puljić'in katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye-Slovenya İş Forumu'nda iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatları ele alındı.

Kasapoğlu: "Türkiye ve Slovenya, lojistikte deniz yolu taşımacılığına ağırlık vermeli"

T.C. Gençlik ve Spor BakanıMehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye ile Slovenya arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik Avrupa Birliği ile ilişkilerin ve bu çerçevedeki resmi müzakerelerin hızlandırılması gerektiğine inandığını söyledi. Slovenya'nın bu konudaki desteğini de önemsediklerini belirten Kasapoğlu, Avrupa Birliği tarafından çelik ürünleri ithalatına yönelik alınan koruma önlemlerinin ülkemizin çelik sektörünü olumsuz bir şekilde etkilediğini dile getirdi. Hem Türkiye ve Avusturya'yı hem de Slovenya ve Avusturya'yı birbirine bağlayan 8 kilometrelik Karavanke otoyolu tünelinin ikinci tüpü ihalesinin bir Türk firması tarafından kazanıldığını belirten Kasapoğlu, "Bu anlaşma iki ülkemizin inşaat, müteahhitlik sektörlerindeki iş birliği ve potansiyelleri açısından çok büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, Slovenya'ya ihracatımızın yüzde 80'i ithalatımızın ise yüzde 25'i deniz yoluyla gerçekleşiyor. Slovenya'nın tek kargo limanı olan Koper Limanı idaresi ile ülkemizin belli başlı liman idareleri arasındaki iş birliği potansiyeli olduğunu değerlendiriyoruz. İki ülke arasındaki denizyolu taşımacılığının lojistik ağırlığının artırılması önemli ve stratejik bir açılım olacaktır" dedi.

Cerar: "Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacmi giderek artıyor"

İki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin Mart 2011'den beri ilerlediğini ve ticaret hacminin giderek arttığını söyleyen Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miro Cerar, "İki ülke arasındaki dostane ilişkiler, ikili ilişkilerin daha ileriye taşınmasına yardımcı olmuştur. Ben inanıyorum ki birtakım zorluklar yaşanıyor olsa da makro ekonomik ve jeopolitik açılardan pozitif trend devam edecektir. Ortak fırsatlardan faydalanmak iki ülkenin de ortak amacı. Enerji, lojistik, inşaat, çevre mühendisliği, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm, spor, bilimsel ve teknolojik iş birliği ve devamında diğer alanlarda Türkiye ile iş birliğimiz devam ediyor. Bugünkü iş forumu aramızdaki güçlü bağları daha da geliştirecektir. Türk ve Slovenyalı firmalar arasındaki yakın ilişki ve iletişim bu iş forumu ile daha da güçlenecektir. Slovenya ve Türkiye olarak, üçüncü ülke pazarlarında da fırsatlar elde edilebiliriz. İki ülke olarak doğru yoldayız ve doğru yolda ilerliyoruz. Türk ve Slovenya firmalarına yapıcı ve başarılı çalışmalar diliyorum" dedi.

Olpak: "Altyapı yatırımları ve üçüncü ülkelerde iş birliği fırsatları var"

Slovenya'ya kendisinin de aşina olduğunu ve Slovenya için altyapının öneminin farkında olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Slovenya, ekonomik iş birliği açısından önemli bir ortak. Slovenya'da özellikle Avrupa koridorları kapsamında önemli otoyol ve demiryolu yatırımları yapılması planlanıyor. Geçen günlerde bir Türk firmamız Sloven devlet otoyol şirketiyle Karavanke tüneli inşaatında yer aldı. Bunu önemsiyoruz. Otomotiv yan sanayinde oldukça gelişen Slovenya ile iş birliğine yönelme imkânı mevcut olması dolayısıyla Türk firmalarımızın bu projelerde yer almasını arzuluyoruz. Özellikle sağlık turizmi de işaret etmek istediğim başka bir alan. Türkiye bu alanda Avrupa'da ve farklı alanlardaki coğrafyalara güzel fırsatlar sunuyor. Son bir yılı aşkın süreden beri Almanya, Fransa, Japonya ve Macaristan tarafından üçüncü ülkelerle iş birliği konusunda Afrika yoğun olmak üzere Türkiye ile iş birliği yapılmasıyla ilgili ciddi çalışmalar var. Kalitemiz, hızımız ve rekabetçiliğimiz olmazsa olmazlarımız. O pazarlardaki ülkemizin algısının önemli olduğunu Sloven dostlarımıza hatırlatmak istiyorum. Güneydoğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere üçüncü ülke pazarlarına yönelik yatırımlarda firmalarımızın Sloven firmalar ile ortaklık kurmaları, onlara önemli bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle müteahhitlik hizmetleri alanında iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması ve üçüncü ülkelerde ortak iş imkânlarının tespit edilmesi faydalı olacaktır" dedi.

Olpak: "Geçiş kotaları iş insanlarımızın önemli sorunlarından biri"

Slovenya tarafından beklentileri dile getiren Olpak, Türkiye'nin ihracatının yüzde 50'sinin Avrupa'ya gerçekleştirildiğini, bu noktada geçiş kotalarının iş insanlarının önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, ekonomik ilişkileri daha fazla artırmak için karşılıklı oturma ve çalışma izin süreçlerinde kolaylık gösterilmesinin en çok iletilen dilekler arasında olduğunu dile getirdi.

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat ise, 2019 yılında ikili ticaretin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 oranında artış gösterdiğini söyleyerek, "İkili ticaretimiz 2 milyar doların üzerine çıktı. Firmalarımızın yatırımlar bakımından Slovenya'ya olan ilgisi her geçen gün artıyor. İkili ekonomik ilişkilerin, özel sektör temsilcilerinin değerli destekleri sonucunda artırılabileceğine inanıyoruz" dedi. Türkiye ve Slovenya arasında çeşitli sektörlerde kayda değer bir potansiyelin mevcut olduğuna değinen Canpolat, "Altyapı, müteahhitlik, turizm, otomotiv, lojistik, sağlık turizmi gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra, medikal, biyoteknoloji, bilişim teknolojileri, yeni teknolojiler alanlarında önemli potansiyeller görüyoruz. Sloven ve Türk firmaları ortak yatırımlar yapabilirler ve çevre ülke pazarlarını üçüncü pazarlar olarak değerlendirebilirler. Slovenya'nın AB pazarı ile yakın ticari bağlarının, AB pazarına girmek isteyen Türk firmaları için bir diğer avantaj olduğunu vurgulamak isterim" diye konuştu.

GZS/Slovenya-Türkiye İş Konseyi BaşkanıŽeljko Puljić, iki ülke arasında iş birliği fırsatları olduğunu dile getirerek,"Bugünbu fırsattan istifade ederek, mevcut iş birliğimizi daha da artırabiliriz ve bunu da ortak bir yaklaşımla üçüncü pazarlara yönelerek geliştirebiliriz." Slovenya'nın özellikle altyapı yatırımlarını yoğunlaştırdığını ifade eden Puljić, "Geçmişe kıyasla ortak çalışmalar yapmak için fırsatlar söz konusu. İki ülkenin elinde bulundurduğu potansiyel düşünüldüğünde, çabalar ortaklaşa sürdürülürse başarılı olunacağına inanıyorum" dedi.

İş Forumu'nun açış bölümünün ardından, iki ülke iş insanları ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi.

LİTVANYA İLE TİCARET HACMİ HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Litvanya-Türkiye İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Litvanya Cumhuriyeti Enerji Bakanı Zygimantas Vaiciunas, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı Gökhan Yavuzer ve Enterprise Lithuania Yönetici Direktörü Daina Kleponė'nin katılımları ile 31 Ocak 2020 tarihinde Litvanya'nın başkenti Vilnius'da gerçekleşti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'de genç ve iyi eğitilmiş iş gücünün bulunduğunu dile getirerek,  "Litvanya ile toplam ticaret hacmimiz 562 milyon dolar, gerçekten çok az. Bunu ilk aşamada 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Daha sonra da limitleri iki ülke iş insanları arasındaki ortak çalışmalar belirleyecek" dedi. Türkiye ile Litvanya arasındaki ilk Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi Protokolü'ne (JETCO) imza attıklarına dikkat çeken Pekcan, anlaşmanın ve iş forumunun Türkiye ve Litvanya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler açısından bir basamak olduğunu söyledi.  Her iki ülkenin de yüksek büyüme ve inovasyon kapasitesine sahip olduğunu belirten Pekcan, küresel ekonominin içinde bulunduğu koşullarda iki ülkenin ortak projelerde iş birliği yapmasını son derece önemli gördüklerini söyledi.

Pekcan: "Litvanya'daki start-up programlarına 19 Türk firması başvurdu"

Hizmet ticareti ve yatırımlarda iş birliği imkanlarının çok fazla olduğunu vurgulayan Pekcan, "Litvanya, inovasyon, teknoloji, FinTech, iletişim ve bilgi teknolojilerine yatırım yapan ve başarılara imza atmış bir ülke. Bu anlamda söz konusu alanlardaki iş birliklerine son derece önem veriyoruz. Litvanya'daki start-up programlarına 19 Türk firması başvurdu. Bunlardan 10'u onaylanmış durumda. Bu konuda da Bakanlık olarak kendileriyle iş birliği yapmaya ve firmalarımızı desteklemeye hazırız" dedi. Litvanya ile turizm sektörü iş birliğinden son derece memnun olduklarını söyleyen Pekcan, burada sağlık turizminin de ön plana çıkması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin sağlık alanında başarılı sonuçlar aldığını, oldukça rekabetçi fiyatlarla kaliteli sağlık hizmeti sunduğunu ifade eden Pekcan, "Litvanyalı temsilcilerin sağlık problemleri olsun istemeyiz ama olursa en kolay ve hızlı çözümün Türkiye'de olduğunun altını çizmek isteriz" ifadelerini kullandı.  Pekcan, Türkiye açısından Litvanya'nın, gıda ve perakende sektörlerinde Baltık ülkelerine girişte bir hub, giriş kapısı olarak görülebileceğini dile getirerek, bu açıdan da büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi. Ticaret Bakanlığı olarak Litvanya iş dünyasına her zaman kapılarının açık olduğunu ifade eden Pekcan, iki ülke iş hacminin artırılması için iş konseylerinin lokomotif görevi göreceğine inandığını vurguladı.

Vaiciunas: "Litvanya, Türk şirketleri için Baltık ülkelerine daha geniş alanlara yayılabilmek için bir sıçrama tahtası"

Litvanya Enerji Bakanı ve JETCO Eşbaşkanı Zygimantas Vaiciunas ise, Litvanya ve Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomiler olduğuna dikkati çekerek, firmalar için iş dostu bir yatırım ortamı sunduklarını söyledi. Yeni iş birliği fırsatlarını araştırmak istediklerinin altını çizen Vaiciunas, FinTech ve start-up alanlarında başarı hikayelerine imza attıklarını söyledi. İş ortamında esnek olabilmek için önemli adımlar attıklarını dile getiren Vaiciunas, "Litvanya, Türk şirketleri için Baltık ülkelerine daha geniş alanlara yayılabilmek için bir sıçrama tahtası, Türk şirketleri için açılan bir kapı olabilir. Türkiye de Litvanya için Asya ülkelerine açılan bir kapı olabilir. Aslında bu aradaki açığı kapatmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Olpak: "İki ülke ekonomi dünyasının birbirini daha da tanımaya ihtiyacı var"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, iki ülke ekonomi dünyasının birbirini daha da tanımaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, Litvanya'nın finansal teknolojiler anlamında Avrupa'nın önde gelen bir ülkesi olduğunu söyledi. Litvanya'nın Ar-Ge altyapısı ve bilişim vadilerine de önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Olpak, bu potansiyelin Türk iş insanlarınca değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.  Olpak, "Litvanya'da ülkemize karşı gösterilen sıcak ilginin bir sebebinin de, Türkiye'nin Sovyet İşgalini hiç tanımamış olması, bizim için güzel bir gurur kaynağı. Diplomatik ilişkilerimizin 90'uncu yılında bir başka ortak başlığımız da, burada yaşayan Tatar nüfus.  Litvanya, gerek yatırım ve ticaret ortamı gerekse yaşam standartları ve maliyet-kalite dengesi ile Türk ihracatçılarımız ve yatırımcılarımıza fırsatlar sunan bir ülke" dedi.

Olpak: "Hem Litvanya'da, hem de çevre ülkelerde birlikte iş yapabiliriz"

İş birliklerin nasıl büyütebileceğine değinen Olpak, "öncelikle, farkındalık sorunumuzu aşmamız, pazarlarımızı daha iyi tanımamız ve birbirimiz için önemli ticari partnerler olduğumuzu keşfedebilmemiz için, daha çok temas kurmamız gerektiğine inanıyorum. Türk müteahhitlik sektörü, uluslararası alandaki tecrübesiyle kendisini kanıtlamış durumda. Ayrıca, bugüne kadar 100 milyar dolarlık alt yapı projelerini Kamu Özel Ortaklığı ve Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirmiş bir tecrübeye de sahibiz. Hem Litvanya'da, hem de çevre ülkelerde birlikte iş yapabiliriz. Finansal teknolojiler anlamında Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olan Litvanya pazarında, Türk fintech firmalarının da yer alması, bir başka başlık. Litvanya'nın, 2006-2013 yılları arasında AR-GE altyapısı ve bilim vadilerine, 411 milyon Euro yatırım yapmasını ve yatırımlarına devam etmesini takdir ediyoruz. Kalifiye iş gücü ve güçlü sanayi-üniversite iş birliğiyle, inovasyon gerektiren sektörlerde, Litvanya'nın önemli bir potansiyeli bulunuyor. Bu alanda da, karşılıklı iş birliği imkanımız var. Bir başka fırsat alanının da, gıda ve tekstil sektöründe olduğunu görüyoruz. Türk yatırımcılarımızın, bu alanlardaki fırsatları değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.  İklim farkını ve ülkemizin güzelliklerini birlikte değerlendirdiğimizde, Türkiye, turizm açısından Litvanyalıların en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Bu tabloyu bir adım öteye taşımalı, Türkiye'nin çok başarılı ve avantajlı olduğu sağlık turizmini de içine alarak, birlikte çalışmalıyız" ifadelerini kullandı.

Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı Gökhan Yavuzer ise,  Litvanya'nın Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğuna dikkati çekerek, Türkiye için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Forumun açılış konuşmalarından sonra, DEİK ve Enterprise Lithuania arasında bir mutabakat zaptı imzalandı.

SENEGAL İLE ORTA VADEDE 1 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFİ

Senegal-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Macky Sall, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye- Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin, Dakar Sanayi, Tarım ve Ticaret Odası (CCIAD) Başkanı Abdoulaye  Sow ve Türk ve Senegalli iş insanlarının katılımları ile 28 Ocak 2020 tarihinde Senegal'in başkenti Dakar'da gerçekleştirildi. Foruma inşaat, enerji, tekstil, tarım ve demir-çelik sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerden 85 Türk ile 172 Senegalli iş insanı katıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş insanlarının destek vermediği ve öncülük etmediği bir kalkınma hamlesinin hedefine ulaşma şansı olmadığını söyledi. Siyaset ile iş dünyasının el ele verdiği, hedef ve gaye birliği yaptığı durumlarda ise başarının muhakkak olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'nin 17 yılda ekonomide yazdığı başarı destanında siyasetçiler ile beraber çalışan, risk alan, mücadele eden iş adamlarının çok büyük payı bulunur" dedi.  Türkiye'nin dünya ekonomisi sıralamasında, satın alma paritesine göre, 18'incilikten 13'üncülüğe yükseldiğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye için hem önemli bir ortak hem de değerli bir dost olan Senegal ile ilişkilerimizi geliştirmeye önem atfediyoruz" dedi.

Erdoğan: "İkili ticari ilişkilerimizi kazan-kazan temelinde, dengeli bir biçimde geliştirmek istiyoruz"

Senegal Cumhurbaşkanı Sall ile ikili ticaret hacmimizi yükseltmeye yönelik bazı hedefler tayin ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk olarak 250 milyon dolar hedefini belirledik ve bunu gerçekleştirdik. 2018 yılı mart ayındaki ziyaretim sırasında 400 milyon doları hedefledik. Hamdolsun aynı yıl bu hedefe ulaşmayı başardık. Türkiye ile Senegal arasındaki ticaret hacmini 2007 yılındaki 66 milyon dolar seviyesinden 2018 yılında 401 milyon dolar seviyesine taşıdık ancak bu rakamın 2019 yılında 300 milyon dolara gerilediğini görüyoruz. Hedefimiz, ticaret hacmimizi orta vadede bugün yaptığımız görüşmelerden sonra 1 milyar dolara çıkarmaktır" ifadelerini kullandı. Türkiye ile Senegal arasında belirlene ticaret hacmi hedefine ulaşılması için başta iş insanlarına çok önemli görevler düştüğünü vurgulayan Erdoğan, "Ticaretimizin büyük kısmı ülkemizin Senegal'e ihracatından oluşuyor. Biz ikili ticari ilişkilerimizi kazan-kazan temelinde, dengeli bir biçimde geliştirmek istiyoruz. Türk ekonomisi ile Senegal ekonomisi birbirini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. G-20'nin üyesi ve bölgesinde önemli bir ekonomik güç olan Türkiye, Senegalli üreticiler için önemli bir pazardır" dedi. Senegal'in Türk iş dünyası için ciddi bir potansiyel barındırdığını ifade eden Erdoğan, "Ulaşım imkanlarının da ülkelerimiz arasında arttığını görüyoruz. Türk Hava Yolları'nın Senegal'e haftada 8 seferi bulunuyor. THY ayrıca haftada 4 defa kargo uçuşu düzenleyerek ekonomik ilişkilerimize katkı sağlıyor. Dakar'a yönelik yolcu seferlerini haftada 14'e, hatta mümkün olması halinde 21'e çıkarmayı hedefliyoruz. Türk müteahhitleri, Senegal'de birçok başarılı projeye imza atıyorlar. İnşallah yakın zamanda büyükelçilik binamız için de sağ olsun Sayın Başkan bizlere 10 dönümlük gayet güzel bir yeri tahsis etti. Orada da bizler yerli, milli mimariyle inşallah muhteşem bir eseri hayata geçireceğiz. Bunu da inşallah yine içimizden iş insanı arkadaşlarımız üstleniyorlar, şimdi açıklamayım, bitirince açıklarız.

Sall: "Türkiye ile hidrokarbon alanında ortak çalışabiliriz"

Senegal Cumhuriyeti Devlet BaşkanıMacky Sall,  daha istikrarlı iş birliğine imza atmak istediklerini dile getirerek, "Bu anlamdaki performansımız 2013 yılından bu yana bunun göstergesidir" dedi. Türk şirketlerinin Senegal'de havalimanı, spor salonu, alışveriş merkezi, otel, fuar ve kongre merkezi ile demir yolu gibi önemli inşaat ve altyapı projelerini hayata geçirdiğini hatırlatan Sall,  "Senegal, bizimle çalışmak isteyen herkese kapısını açmış durumdadır. Kazan-kazan ve karşılıklı saygı ilkesi içerisinde çalışmak isteyen herkese kapımız açıktır" dedi. Senegal-Türkiye İş Forumuna büyük önem verdiklerini, iş forumunun yatırımları artıracağına inandığını ifade eden Sall, kamu iş birliğinin dışında özel sektörün birlikte çalışmasını teşvik ettiklerini, güç birliğine giderek çeşitli alanlarda bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmalarını arzu ettiklerini vurguladı. Sall, "Özel sektör ticaret, yatırım ve ortaklıklar aracılığıyla daha yoğunlaştırılmış ve çeşitlendirilmiş ilişkiler elde edilmesini sağlayacaktır. Senegal'in kalkınma planı da bu hedef doğrultusunda sürmektedir. Başka iş birliği ufuklarında, hidrokarbon alanında birlikte çalışabiliriz. Senegal önemli bir gaz ve petrol üreticisi olacaktır" dedi. Türkiye'de başarılı şekilde uygulanan yap-işlet-devret modelinin Senegal'de sağlık ve diğer sektörlerde önemli bir model olacağını belirten Sall, Türk firmalarını bu modelle inşaat, çevre ve altyapı projeleri üstlenmek üzere Senegal'e davet etti.

Senegal'de bölgenin en büyük ve ilk teknoloji parkı kurulacak

Senegal-Türkiye İş Forumundan sonra değerlendirme yapan DEİK Başkanı Nail Olpak, Türk ve Senegalli iş insanları olarak ekonomik ilişkilerin geliştirilmek üzere önemli ortaklıklara imza atıldığını söyeyerek, "Senegal'in kalkınma planı çerçevesindeki Diamniadio Özel Ekonomik Bölgesi içerisinde havalimanı, kongre merkezi, spor arenası, ulusal kuru meyve sebze hali ve otel gibi birçok proje, Türk firmaları tarafından hayata geçirildi. Bununla birlikte, Dakar'ın belli başlı un, yem, içecek firmalarından bir kaçının Türk müteşebbisler tarafından kurulması, bir diğer örnek" dedi.  Türkiye ve Senegal arasındaki ortaklıkların daha ileriye taşıyacak birkaç konuyu dile getiren Olpak, "Dakar'da bir Türk Ticaret Merkezi'nin kurulmasını sağlayabilmek en önemli hedeflerimizden. Eğer bunu gerçekleştirebilirsek; gümrüksüz mal satışının mümkün olduğu Türk ürünlerinin Senegal'de yapılarak ve katma değer üreterek yaklaşık 13 Afrika ülkesine ve aralarındaki ticari anlaşmadan dolayı Amerika'ya gümrüksüz bir şekilde girmesini sağlayabiliriz. Bu hedefimiz için görüşmelerimiz devam ediyor. Senegal kalkınma planının ikinci safhasında tarım altyapı, enerji, dijital ekonomi, turizm ve maliye sektörlerine odaklanacaktır. Bu alanlarda Türk özel sektörü olarak, önemli projelere imza atabilir ve know-how paylaşımında bulunabiliriz. Ayrıca yeni sanayi merkezi haline gelen Diamniadio bölgesindeki iş birliklerimizi bir adım öteye taşıyabiliriz. Bölgede doğrudan 35.000 kişiye iş imkânı yaratacak, 25 hektar üzerine kurulacak, bölgenin en büyük ve ilk teknoloji parkının kurulacağı ve bunun Senegal Kalkınma Planı için çok önemli olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda da iki ülkenin iş dünyaları için önemli fırsatlar keşfedilebilir" dedi.

Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin, "Afrika Kıtasında güvenlik endişesi olmayan ve siyasi istikrara sahip olan ülkelerin başında gelen Senegal, özellikle enerji, altyapı, tarım, balıkçılık, turizm, tekstil ve bilgi teknolojisi alanlarındaki kamu ve özel sektör yatırımları ile, istikrarlı ekonomik genişlemenin temelini atmaya devam edecek" dedi. Türkiye ile Senegal arasında toplam ticaret hacmi 410 milyon dolar düzeyine ulaşmış durumda olduğunu belirten Şahin, "Senegal'in başkenti Dakar'da hizmet veren uluslararası havalimanı şu an Türk şirketleri tarafından işletiliyor. Üstelik havalimanına ulaşım sağlayan metronun inşaatı da bir Türk firmanın ortaklığı ile yürütülüyor. Dakar'da yaptırılan kongre merkezi, spor kompleksi ve ticaret merkezinde yine Türk firmalarının imzası mevcut" dedi.

Yeni seçilen (CCIAD) Başkanı Abdoulaye Sow ve 2020-2022 döneminde yeniden seçilen Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin tarafından İş Konseyi Anlaşması imzalanarak yenilendi ve yakın iş birliği ile stratejik sektörlerde ortak çalışmalar konusunda mutabık kalındı.

GAMBİYA-TÜRKİYE İŞ FORUMU BANJUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gambiya-Türkiye İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Lamin Jobe, Deik Başkanı Nail Olpak, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün, Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Berna Gözbaşı, Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı Şaban Dinç, Gambiya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Alieu Secka, Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası (GCCI) Başkanı Edrisa Mass Jobe'nin katılımları ile 27 Ocak 2020 tarihinde Gambiya'nın başkenti Banjul'da gerçekleştirildi. Foruma, inşaat, enerji, tekstil, tarım ve demir-çelik sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerden 50 Türk ile 148 Gambiyalı iş insanı katıldı.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gambiya'nın güzel ve fırsatlar ülkesi olduğunu belirterek, Türkiye'nin biraz geç kaldığın; fakat hiçbir zamanın da geç olmadığını söyledi. Türkiye ile Gambiya'nın ticaret hacminin az olduğuna değinen Pekcan,  yapılacak olan çalışmalarda ikili ilişkilerin sürdürülerek artmasını diledi.  İş Konseyi Başkanlarının ilişkileri geliştirmek için çalışmaya devam edeceğini belirten Pekcan, Türkiye'nin en çok turist alan 6'ncı ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin Gambiya'nın turizm alt yapısı ve hizmet sektörlerinin gelişmesi için yardımcı olabileceğini ifade etti. Türk Hava Yollarının Gambiya'ya haftada 3 sefer düzenlediğini belirten Pekcan, Türk müteahhitlerinin Gambiya'da alt yapı ve üst yapı projelerini de hızlı ve ekonomik şekilde tamamlayabileceklerini vurgulayan Pekcan, Türk firmalarının Gambiya'daki fırsatlar için davet edilmesini istediklerini söyledi.

Elektrik ve enerji alt yapısının gelişmesi için Türk firmalarının hazır olduğunu ifade eden Pekcan, "Türk firmalarımız her sektörde iş birliği yapmaya hazırdır. Gambiya'da özel ekonomik yatırımların çekilmesinde de iş birliği yapılabilir. Türkiye'deki özel bölgelerdeki tecrübe de paylaşılabilir" dedi. Türkiye'de Gambiya'nın dostluk ve iş birliğinin ECOWAS ile iş birliğinin de söz konusu olduğunu belirten Pekcan, "ECOWAS'da Bakan Jobe'nin desteğini rica ettim. Hem Afrika ile hem de Gambiya üzerinden iş birliğini arttıracaktır. Afrika bizim için çok önemli. 2 senede bir Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu gerçekleştiriyoruz. Sayın Bakan ve ekibi de 2018'deki foruma katıldı. 2020'nin Ekim ayında 3.  Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu gerçekleştiriyoruz. Bakan Jobe'ye resmi davet göndereceğiz; fakat şimdiden davet etmek isterim" dedi.

Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Lamin Jobe, Gambiya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin Osmanlı dönemine dayandığını ve iyi ilişkilerin olduğunu belirterek, ikili ilişkilere her geçen gün arttığını söyledi. Türkiye ile Gambiya arasındaki ticari ilişkilerin 90'larda olmadığını belirten Jobe, 2000'lerde ve 2018'de arttığını söyledi. Türkiye'nin tekstil konusunda dünyaya hakim olduğunu belirten Jobe, Gambiya'nın birinci sektörünün otomotiv, ikinci sektörünün de pamuk olduğunu söyledi. Gambiya'da ekilebilen alanlardan yüzde 35'inin pamuk olduğunu ve pamuk ihracatı yaptığını vurgulayan Jobe, pamuk sektörünü canlandırdıklarını ve uluslararası piyasada ticaret alanlarının pamuk olduğunu söyledi. Türkiye'nin bu alanda mesleki eğitimi ve teknolojisinin Gambiya'ya getirebileceğine değinen Jobe, Türkiye'nin her alanda kalkınma gösterdiğini söyledi. ECOWAS ve Afrika pazarının Türk delegasyonuna fırsatlar sunduğunu belirten Jobe, Gambiya Yatırım ve Teşvik Ajansı'nın Türk iş insanları ile iş birliği kurmaktan memnuniyet duyacağını söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Gambiya'nın "Dev pamuk ağaçları, minik tohumlardan çıkar." şeklinde, çok bilinen bir atasözü olduğunu belirterek, "Bugün dostluğumuz başta olmak üzere, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirerek, bu minik tohumları ekmek için bir aradayız. Mevcut ekonomik veriler veya istatistikleri uzun uzun anlatmak yerine; iş birliklerimizi, tohum ve dev bir ağaç örneğinde olduğu gibi, nasıl büyütebileceğimize birkaç maddede değinmek istiyorum. 2022 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine ev sahipliği yapması öngörülen Gambiya'nın gerekli altyapı çalışmalarımın bir an önce bitirilmesinde Türk firmaları kaliteli, hızlı ve uygun fiyatlı çözüm yollarıyla katkıda bulunabilir. Türk özel sektörümüz, Gambiya ile tüm alanlarda iş birliği kurarak ülkenin dışarıdan temin ettiği günlük tüketim ve sanayileşmesi için gereken tüm sanayi ürünlerini sağlayabilir. Bu yıl 50 milyondan fazla turisti ağırlaması beklenen Türkiye'nin, bu alanda sahip olduğu bilgi birikimi Gambiya ile paylaşabilir. Tarım ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi, balık işleme tesislerinin geliştirilmesi ve artırılması konusunda ortak çalışmalar yapabilir. Ayrıca, Banjul Havaalanı'nın modernizasyonu ve yeni bir havaalanı inşası, Banjul Uluslararası Deniz Limanı'nın modernizasyonu, Banjul çevresinde otoyol inşası, Gambiya kıyı şeridi ile iç bölgeleri birbirine bağlayacak bir demiryolu inşası, Gambiya nehrini geçmek için kullanılan feribot sayısının arttırılması ve limanların modernizasyonu gibi ulaşım altyapısı projeleri ile termik santral inşası, güneş panellerinin yaygınlaştırılması gibi enerji sektöründeki projelerinin gerçekleştirilmesinde Türk firmalarının önemli katkıları olabilir. Bunlara ek olarak, ülkede açılan değirmenlerden dolayı getirilen yüksek ithalat vergilendirmesi sebebiyle un üreticisi firmaların Gambiya'ya ihracat yapamadığı biliniyor. Dolayısıyla, uygulanmakta olan un ithalat vergisinin kaldırılması veya daha düşük miktarlarda tutulması suretiyle yerel ve uluslararası rekabete açık tutulması son derece önemlidir" dedi.

Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı Şaban Dinç, "Türkiye-Gambiya İş Konseyi olarak kısa vadede iki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarılması öncellikli hedeflerimizdir. Türk Havayolları'nın Gambiya'ya ilk direkt uçuşunu gerçekleştirmiş olması ve Gambiya'ya gerçekleşen ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ziyaretinin bugün gerçekleşiyor olması hedeflerimizi gerçekleştireceğimize ne kadar yakın olduğumuzun bir göstergesidir" dedi. 2022 yılında ülkenizin ev sahipliğinde düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi hazırlıkları kapsamında ihtiyaç olan altyapı projelerini Türk müteahhitlik şirketlerinin gerçekleştirebileceğini ifade eden Dinç, "Gıda, tarım, hayvancılık ve turizm sektörlerini de iki ülkenin iş birliği geliştirebileceği alanları olarak görüyoruz" dedi.

Forumun açılış oturum oturumunun ardından, Türk ve Gambiyalı iş insanları ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi.

ERDOĞAN: “CEZAYİR, TÜRKİYE'NİN KUZEY AFRİKA'DAKİ STRATEJİK ORTAKLARINDAN BİRİ”

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Cezayir, Gambiya ve Senegal'e gerçekleştirilen resmi ziyaret kapsamında Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda DEİK'in organizasyonunda Türk iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile 26-28 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleştiriiyor. Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine düzenlenen resmi ziyaretlerin ilk durağı Cezayir oldu.

DEİK organizasyonunda düzenlenen Cezayir-Türkiye İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Başbakanı Abdelaziz Djerad, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cezayir Ticaret Bakanı Kamel Rezig, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı Fuat Tosyalı, Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası (CACI) Başkanı Abdulkadir Gouri, Cezayir Yatırımların Geliştirilmesi Ajansı (ANDI) Genel Direktörü Mansouri Abdelkrim'in katılımları ile 26 Ocak 2020 tarihinde Cezayir'de gerçekleştirildi. Forumda, Türk ve Cezayirli iş dünyası temsilcileri, networking toplantısı ile iki ülkedeki yatırım ve iş birliği fırsatlarını değerlendirdi. Foruma, inşaat, enerji, tekstil, tarım ve demir-çelik sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerden 189 Türk ile 160 Cezayirli iş insanı katıldı.

Erdoğan: "Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki İş Konseyi sayısı 2015'te 30 iken 2019'da 45'e yükseldi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin bu topraklara bakışı asla tek taraflı bir kazanç hevesinin ürünü değildir, olmamıştır. Biz, birlikte üretmek, birlikte ilerlemek, birlikte zenginleşmek arzusundayız" dedi. İş insanlarımızın karşılaştıkları sıkıntılarının çözüme kavuşturulmasının her zaman ana gündem maddelerinden biri olduğunu belirten Erdoğan, "Ticari hedeflerimize ulaşabilmek için öncelikle sizlerin potansiyeline ket vuran bariyerlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu kadar köklü ve güçlü bağlara sahip Türkiye ile Cezayir arasında, halen Serbest Ticaret Anlaşmasının bulunmaması ciddi bir eksikliktir" dedi. İş Forumu'nun Türk iş dünyası ve müteşebbisleri için yeni ortaklıklara, yeni açılımlara, yeni proje ve yatırımlara kapı aralamasını dilediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki İş Konseyi sayısının 2015'te 30 iken 2019'da 45'e yükseldiğini vurgulayarak, "22 Program Ofisiyle TİKA, kıta genelinde yeni ve özgün bir kalkınma modelinin sancaktarlığını yapıyor. Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları İstanbul'dan 38 Afrika ülkesindeki 58 noktaya uçuş düzenliyor. Türkiye Burslarıyla 4 bin 500 civarında Afrikalı öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora alanında ücretsiz eğitim sağlıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem Kıta ile ilişkimizi daha da ilerleteceğiz" dedi. 

Erdoğan: "Ticaret Bakanlığı ve DEİK organizasyonunda İstanbul'da Türkiye-Afrika 3'üncü Ekonomi ve İş Forumu'nu gerçekleştirmeyi öngörüyoruz"

El ele, omuz omuza, gönül gönüle vererek Türkiye-Afrika ticaretini 50 milyar dolar seviyesine taşımayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, Cezayir'i dost ve kardeş bir ülke olmanın ötesinde, Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki stratejik ortaklarından biri olarak gördüklerini ifade etti. Ticari bakımdan Cezayir'in, Türkiye'nin mağrip ve Afrika'ya en önemli giriş kapılarından birisini oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, Ticaret Bakanlığı ve DEİK organizasyonunda İstanbul'da Türkiye-Afrika 3'üncü Ekonomi ve İş Forumu'nu gerçekleştirmeyi öngördüklerine söyledi. Türk şirketlerinin bugüne kadar Cezayir'de 16,1 milyar dolar değerinde 377 projeye imza attığını ifade eden Erdoğan, bu rakamlarla Cezayir'in Türkiye'nin en fazla müteahhitlik projesi üstlendiği 8'inci ülke olduğunu dile getirerek,  "Son dönemde teminat mektuplarında yaşadığınız sıkıntıyı da aştığımızda bu meblağın daha da artacağına inanıyorum." dedi.

Djerad: "Türk iş insanlarına ve Türk işlerine önem verecek öncelikli sektörler; modern teknoloji, tarım, turizm"

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Başbakanı Abdelaziz Djerad, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile birlikte  iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi güven niteliğini taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin her sektörde bir iş birliği anlaşması niteliği taşıdığını belirten Djerad, gerçekleştirilen ziyaret ile önemli anlaşmaların imzalandığını söyledi. İki ülke arasındaki Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı ve Cezayir'de bu yıl düzenleyeceğimiz teknik konulu toplantının da önemli bir iş birliği alanı olduğunu belirten Djerad, Yatırımların Korunması Anlaşması, Tüketiciyi Koruma Anlaşması, İstihdam Güvencesi Anlaşması, Bilimsel Teknolojik Anlaşmanın da imzalanan anlaşmalar arasında olduğunu söyledi. Ticari ilişkilerin daha ileri düzeye girmesi için bir çalıştay düzenlenmesini planladıklarını belirten Djerad, iki ülke arasındaki ticari rakamların enerjisini yansıtmadığını ifade etti. Ticari rakamların daha iyi seviyelere gelmesi gerektiğini dile getiren Djerad, Cezayir-Türkiye İş Forumunun iki ülke arasındaki yatırımların masaya yatırıldığının göstergesi olduğunu vurguladı. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un Türk yatırımlarına önem atfettiğini ifade eden Djerad, Cezayir'de daha fazla Türk yatırımlarını görmek istediklerini belirtti. Türk iş insanlarına ve Türk işlerine önem verecek öncelikli sektörlerin modern teknoloji, tarım, turizm gibi sektörler olduğunu belirten Djerad,iki ülke arasında geleceği belirleyecek sektörler olduğunu belirtilebileceğini söyledi.   

Olpak: "Yeni projeleri hedefleyen firmalarımızı Cezayir'in altyapısını geliştirme konusunda önemli bir rol oynamaları konusunda teşvik edebiliriz"

Forumun kapanış oturumundan sonra değerlendirmede bulunan DEİK Başkanı Nail Olpak, "İş insanları olarak da ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için önümüzde bir engel tanımıyoruz. Ekonomik rakamlara girmeyeceğim ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. İki ülke arasında önemli ortaklıklar mevcut. En önemlilerinden birisi de; Türk müteahhitlerimizin Cezayir'de 17 milyar dolar değerinde 301 proje üstlenmesi… Bu ortaklığı demiryolu alanına da taşıyabilir; yeni projeleri hedefleyen firmalarımızı Cezayir'in altyapısını geliştirme konusunda önemli bir rol oynamaları konusunda teşvik edebiliriz" dedi. Türkiye ve Cezayir liderlerinden iş dünyasının önünü daha fazla açması için destek beklediklerini ifade eden Olpak, "Türkiye ve Cezayir arasında daha fazla iş yapmamızın önümüzü açacak birkaç konuyu dile getirmek istiyorum. İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması, Türk iş insanlarına uzun süreli vize alımını kolaylaştıracak uygulamanın getirilmesi, Cezayir'de yatırım yapan Türk firmalarına Cezayir bankaları tarafından kredi sağlanması ve pozitif ayrımcılık yapılması, iki ülke arasında SGK anlaşması yapılması, Türk şirketlerinin Cezayir'de çalıştıracakları taşeron firmalara yurt dışı müteahhitlik belgesi verilmesi ve gümrük işlemlerinde yaşanan aksaklıkların giderilmesi olarak iletmek isterim" dedi.

Forum, kapanış oturumundan sonra sona erdi.

DEİK 33. OLAĞAN GENEL KURULU VE USTALARA SAYGI ÖDÜLLERİ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödülleri Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın teşrifleriyle DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde 25 Ocak 2020 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. DEİK'in yeni dönemde görev yapacak Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetim Kurulu Üyelerinin seçildiği 33'üncü Olağan Genel Kurul'un ardından gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödülleri töreninde, DEİK'in temelleri atan Ticari Diplomasinin ustaları ödüllendirildi.

Ustalara Saygı Ödülleri Töreni'nde, DEİK'in temel taşlarından birini atan Türkiye-ABD İş Konseyi Kurucu Başkanı merhum Mehmet Ersin Faralyalı'nın ödülünü oğlu Serdar Faralyalı''ya eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. İlk Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı merhum Feyyaz Berker'in ödülünü Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ercan Kumcu'ya eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. DEİK'in Şeref Üyesi ve aynı zamanda yaşayan en kıdemli üyesi Ali Nihat Gökyiğit ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve DEİK Başkanı Nail Olpak'tan aldı. İlk DEİK Başkanı ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a ödülünü ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak takdim etti.

Pekcan: "DEİK İş Dünyasının Lokomotifi"

DEİK 33. Olağan Genel Kurul ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "DEİK 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK'in bir sivil toplum kuruluşu olmanın ötesinde, iş dünyasının lokomotifi haline geldiğine dikkati çekti. 95 kurucu kuruluşla beraber ve Türkiye'nin en büyük 100 şirketinin 63'ünün, en büyük 44 uluslararası müteahhitlik şirketinin 33'ünün, en büyük 70 ihracatçı şirketten 23'ünün DEİK üyesi olmasının bunun bir işaret olduğunu ifade eden Pekcan, "DEİK'in yakaladığı ivmeyi devam ettirerek, başarı çıtasını çok daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. DEİK'in mevcut yapısı ve devlet kurumları ile olan yakın çalışma kültürü ile kamu-özel sektör ortaklığının dünyadaki en güzel örneklerinden birini sergiliyor" dedi.

Pekcan, "Bugün kendilerine 'Ustalara Saygı Ödüllerini' takdim ettiğimiz Sayın Ali Coşkun, Sayın Ali Nihat Gökyiğit'e özellikle teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal etmiş olan Feyyaz Berker ve Ersin Faralyalı'yı da minnetle anıyorum. Yaptıkları önemli çalışmalar, ticaret dünyamız için her zaman yol açıcı olmuştur. Verdiğimiz ödülleri, DEİK'in, Türkiye'nin kalkınmasında ve ticari diplomasisinin gelişmesinde büyük emeği olan vizyoner iş insanlarımıza gösterdiği vefanın bir sembolü olarak görüyorum. 'Ustalara Saygı Ödül Töreni'nin her yıl düzenlenecek olmasını da isabetli buluyorum" diye konuştu.

Olpak: "Ustalık, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelmektir"

DEİK Başkanı Nail Olpakise yaptığı konuşmada, "Bir usta, tecrübesiyle etrafına güç verirken beslediği umutla güven verir. Konuşmasıyla zihin kapılarımızda ufuklar açılır. Düştüğümüzde elimizden tutar ve kaldırır. Süreci en etkili ve doğru şekilde yönetir, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelir. Üstesinden gelebildiği için ustadır. Bugün, Genel Kurulumuz ve ustalarımızın ortaya koyduğu eser olan DEİK'imizin küresel yolculuğunda ilk imzaları atanları, DEİK'in alt yapısını oluşturan, çalışmalarıyla kurumumuza değer katan ustalarımızı onurlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Ustalarımız bizim için bir değer. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Ustalara Saygı Ödüllerimiz geleneksel olarak devam edecek ve her yıl Ticari Diplomasinin ustalarını onurlandıracağız" dedi.

 


DEİK yeni dönemde 4 ana hedefle çalışmalarını sürdürecek

DEİK'in yeni çalışma dönemindeki hedeflerinden bahseden Olpak, "Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, "etkin lobicilik" faaliyetleri yürüteceğiz. Bu noktada önceliğimiz ABD ve AB ülkeleri olacak. "Ticari Diplomasi" hedeflerimize ulaşmak için maddi ve manevi bütün enstrümanlarımızı, tüm gücümüzü sonuna kadar kullanacağız. Liderlerimizin belirlediği ticaret hedeflerimizi yakalamak ikinci önceliğimiz olacak. Nasıl ABD ile 100 milyar dolar, yüzde 50-50 dengeli ikili ticaret hedefimiz var ve bunun iş dünyası adına gereğini yapmak bize düşüyorsa, benzer şekilde 100 milyar dolar hedefimiz Rusya ile de var. ABD ile hedefimiz için sektörler bazında çalışarak hazırlıklarımızı yaptık. Liderlerimizin atacakları adımları bekliyoruz. Üçüncü hedefimiz ise, ticari diplomasiyi anlatmak için Anadolu'yu karış karış dolaşacağız. Kurucu Kuruluşlarımızın da desteğini alarak hedefimiz, daha fazla firmamızı yurt dışına açmak ve Ticari Diplomasi çalışmalarımızın içine katmak. Ayrıca, Diasporamızın geleceği ve ülkemizin menfaatleri için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu da yeni dönemdeki dördüncü hedefimiz olacak" dedi.

 

DEİK'in Yeni Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri

96 Kurucu Kuruluş ve Kurumsal Üyeye sahip DEİK'in 33'üncü Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde, 4 yıllık yeni dönemde görev yapacak 35 Yönetim Kurulu Üyesi ve 5 Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. 4 ana Kurucu Kuruluşunu temsil eden Başkanların, daimi Başkan Yardımcıları olarak görev yaptığı DEİK Yönetim Kurulu'nun diğer üyelerini, kurucu kuruluş ve kurumsal üyeleri temsilen 9 üye, İş Konseyi Başkanlarından 11 üye, DEİK üyesi 10 üye ve Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte toplamda 35 asil Yönetim Kurulu Üyesi oluşturuyor.

 

DEİK'in Yeni Dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri Seçildi

 

146 İş Konseyi ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren DEİK'in yeni dönemde görev alan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyelerinin listesi aşağıda yer almaktadır.

 

DEİK  YÖNETİM  KURULU

Adı

Soyadı

DEİK Unvanı

Nail

Olpak

Yönetim Kurulu Başkanı

M.Rifat

Hisarcıklıoğlu

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

İsmail

Gülle

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Abdurrahman

Kaan

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Mithat

Yenigün

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ayşem

Sargın

Yönetim Kurulu Üyesi

Çetin

Nuhoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi

Baran

Çelik

Yönetim Kurulu Üyesi

İbrahim

Burkay

Yönetim Kurulu Üyesi

Firuz B.

Bağlıkaya

Yönetim Kurulu Üyesi

Mahsum

Altunkaya

Yönetim Kurulu Üyesi

Şekib

Avdagiç

Yönetim Kurulu Üyesi

Ümit

Leblebici

Yönetim Kurulu Üyesi

Yaşar

Doğan

Yönetim Kurulu Üyesi

Ali

Kibar

Yönetim Kurulu Üyesi

Berna

Gözbaşı

Yönetim Kurulu Üyesi

Cengiz

Özdemir

Yönetim Kurulu Üyesi

Fuat

Tosyalı

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Ali

Yalçındağ

Yönetim Kurulu Üyesi

Murat

Kolbaşı

Yönetim Kurulu Üyesi

Fatih

Gürsoy

Yönetim Kurulu Üyesi

Steven

Young

Yönetim Kurulu Üyesi

Ebru

Özdemir

Yönetim Kurulu Üyesi

Ümit

Kiler

Yönetim Kurulu Üyesi

Zeynep

Bodur Okyay

Yönetim Kurulu Üyesi

Orhan Cemal

Kalyoncu

Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet

Çalık

Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Nazif

Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

Cüneyd

Zapsu

Yönetim Kurulu Üyesi

Tuncay

Özilhan

Yönetim Kurulu Üyesi

Başar

Arıoğlu

Yönetim Kurulu Üyesi

Muzaffer

Çilek

Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Gazi

Yiğitbaşı

Yönetim Kurulu Üyesi

Vahap

Küçük

Yönetim Kurulu Üyesi

Osman

Aksoy

Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

DEİK DENETİM KURULU

 

Ad Soyad

Ünvan

Gürsel Baran

Denetim Kurulu Üyesi

Latif Aral Aliş

Denetim Kurulu Üyesi

Mahmut Özgener

Denetim Kurulu Üyesi

Z. Altan Elmas

Denetim Kurulu Üyesi

Mehmet Koç

Denetim Kurulu Üyesi

 

 

NİJERYA-TÜRKİYE İŞ FORUMU ABUJA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nijerya-Türkiye İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nijerya Federal Cumhuriyeti Ticaret Sanayi ve Yatırım Bakanı Otunba Richard Adeniyi Adebayo, DEİK Başkanı Nail Olpak, Abuja Ticaret ve Sanayi Odası (ACCI) Başkanı Kayode Adetokunbo, Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı Hakan Özel, Nijerya Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odaları Birliği Başkanı Hajiya Saratu Iya Aliyu'nun katılımları ile 14 Ocak 2020'de Nijerya'nın başkenti Abuja'da gerçekleştirildi.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Nijerya arasındaki ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerinin kazan-kazan anlayışıyla her iki ülkenin refahına katkı sağlayacak şekilde artırılmasını amaçladıklarını söyledi. Nijerya'nın Afrika'nın en büyük ekonomisi olmasının yanında bölgesinin ekonomik ve diğer açılardan çok büyük bir aktörü konumunda olduğunu belirten Pekcan, "Umuyorum ki gerçekleştirdiğimiz bu iş forumu, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılmasına vesile olacaktır" dedi. Küresel ekonominin çok zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Pekcan, "Böyle bir konjonktürde yeni iş alanları ve iş birlikleri yaratmak önem arz etmektedir. Türkiye küresel ekonomideki zor şartlara rağmen 2019'da ihracatını yüzde 2 artırdı. Nijerya'ya yaptığımız ihracatta da ciddi bir artış var ama istediğimiz potansiyele henüz ulaşmış değiliz" ifadesini kullandı.

Nijerya'ya Gümrük İş Birliği Anlaşması Önerildi

Nijerya'nın ECOWAS ile ekonomik ve ticari iş ortaklığı noktasında vereceği desteğin Türkiye için son derece önemli olduğunu vurgulayan Pekcan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.4 milyon dolara ulaştığını  ve bu rakamın 600 milyon dolarının Türkiye'nin ihracatını, 1.8 milyar dolarını da Türkiye'nin Nijerya'dan yaptığı ihracatının oluşturduğunu kaydetti. Türkiye'nin Nijerya'ya çok önem verdiğini ve Türkiye olarak iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım potansiyelini her iki ülkeye de fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesine inandıklarını kaydeden Pekcan, "Bu çerçevede Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nın bir an önce devreye girmesi gerekmektedir. Gümrük İş Birliği Anlaşması'nı da kendilerine önerdik." ifadelerini kullandı. Nijerya makamları ve özel sektörle iş birliği halinde ortak çalışmayla Nijerya'daki Türk yatırımcıların artmasını öngördüklerini aktaran Pekcan, Nijeryalı yatırımcıları da Türkiye'ye davet etti.  Pekcan, "2020 yılının ilk yarısında Türkiye-Afrika Zirvesi yapılacak. Ekim ayında ise Bakanlığımız ve DEİK ile birlikte Afrika Yatırım ve İş Forumu Zirvesi'ni düzenleyeceğiz. Bu noktada Nijerya'yı da Afrika Forumu'nda görmeyi umuyorum" dedi.

Olpak: "ECOWAS ülkeleri arasındaki ticaretin arttırılması için Nijerya'nın desteği önemli"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise yaptığı konuşmada, "Güçlü, dinamik ve artan nüfusuyla, Afrika ülkeleri arasında en hızlı büyüyen pazara sahip olan Nijerya, Türk girişimcileri için önemli bir pazar, bunun farkındayız. Bununla birlikte, Nijerya Ticaret Bakanlığı'nın 2020 yılı için belirlediği öncelikli ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Yani, iş birliklerimizi arttırmak için karşılıklı olarak bir arzu var" dedi.  İkili ticaretimizin arttırabilmesi için bazı hususları dile getiren Olpak, Vize süreçlerinde yaşanan tıkanıklıkların giderilmesi, iki ülke arasında imzalanmış bulunan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın yürürlüğe girmesi, gümrüklerin basitleştirilmesi anlaşmasının imzalanması, ECOWAS ülkeleri arasındaki ticaretin arttırılması için Nijerya'nın desteği önemli, iki ülke arasında doğrudan bankacılık ilişkileri tesis edilmesi ve Eximbank destekleri ve limitlerinin artması gerektiğini anlattı. Olpak, "İki dost ülke olarak, birbirimizi sıkı sıkı tutarak, ekonomik ilişkilerimizi canlandırmak için daha çok gayret edeceğimize inanıyorum" dedi. 

Forumun açılış konuşmalarının ardından, tarım, gıda, tekstil, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, mobilya ve makina başta olmak üzere, farklı sektörlerden 226 Nijeryalı firma temsilciyle 37 Türk iş insanı bir araya gelerek, 500'ü aşkın iş görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerde özellikle sağlık turizmi, gıda işleme makinası, madencilik, demir-çelik, Nijerya gıda ürünlerinin (susam, zencefil vb.) ihracatı, transformatör, sulama sistemleri, mobilya, ve tekstil  alanlarında talepler geldiği gözlemlendi. Ayrıca, serbest bölgelerde Türk firmalarının üretim ve işleme tesisleri kurması yönünde teşvik edilmesi hususu gündeme geldi.

Toplantıda ayrıca, Türkiye-Nijerya İş Konseyinin karşı kanat kuruluşu Nijerya Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odaları Birliği'nde Türk masası kurulması yönünde çalışmaların yapıldığı ve bu konuda başkan yardımcısının görevlendirildiği bildirildi. Türk masasının kurulması ile daha aktif çalışma ve firma eşleştirmesi konusunda önemli bir rol oynayacağı bekleniyor.

DEİK TİCARİ DİPLOMASİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İş Konseyleri Performans Değerlendirme Sistemi kapsamında bu yıl ilk defa düzenlenen Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın teşrifleri ile 11 Ocak 2020 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Ödül töreni ile 7 kategoride 14 ödül ve Ticari Diplomasi Onur Ödülü sahiplerini buldu.

DEİK İş Konseyleri Performans Değerlendirme Sistemi kapsamında 2019 yılının Ticari Diplomasinin en iyileri belirlendi. Bu yıl ilk defa düzenlenen ve geleneksel hale gelmesi hedeflenen DEİK Ticari Diplomasi Ödülleri kapsamında "Sponsorluk ve Bütçe Yönetimi", "Üye İlişkileri ve Kazanımı", "Medya Görünürlüğü", "Paydaşlarla İlişkiler", "Yürütme Kurulu Süreç Yönetimi", "Hedef Gerçekleştirme", "Üstün Performans" olmak üzere 7 kategoride 14 ödül ve Ticari Diplomasi Onur Ödülü ile toplam 15 ödül sahibini buldu.

Her kategori için A gurubu ve B-C grubu ülkeler olmak üzere ikişer birincinin olduğu DEİK Ticari Diplomasi Ödülleri'nde, Ticari Diplomasi Onur Ödülü de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a takdim edildi.

 "Ticaret diplomasisinin ve uluslararası ilişkilerin rolü, daha önemli bir hale geldi"

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticari Diplomasi Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, DEİK'in bir STK kuruluşu olmasının ötesinde Türk özel sektörünün ticaret hayatında birlikteliğini temsil ettiğini belirterek, "Kapsayıcı ve birleştirici alt yapısı ile dünyanın hemen her ülkesinde muhatap kuruluşlar ile kurduğu ilişkiler sayesinde eşine az rastlanır bir kurumsal yapıda faaliyet gösteren, benim de çok önem verdiğim bir kuruluşumuzdur" dedi. Ticaret savaşları, koruyucu önlemler ve yakın coğrafyalarda yaşanan çatışmaların küresel ticareti olumsuz etkilediğini söyleyen Pekcan, "Özellikle küresel ticareti düzenleyen Dünya Ticaret Örgütü ve burada yürütülen ticari müzakerelerin geleceğinin tartışıldığı bir süreç içerisindeyiz. Böyle bir ortamda ticaret diplomasisinin ve uluslararası ilişkilerin rolü, daha önemli bir hale gelmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinden aldığı pay, 2000 yılında yüzde 43,2 iken 2018 yılında bu oran yüzde 59,2'ye yükseldi. Gelişmekte olan ülkeler, küresel ekonomiden daha fazla pay almaya başlamışlardır. Aynı şekilde küresel mal ticaretinde gelişmekte olan ülkelerin payı 2000 yılında yüzde 34,7 iken 2018 yılında bu oran 48,3'e yükselmiş. Ticaret savaşları da böyle başlıyor. Her ne kadar ABD- Çin ekonomisi arasında bir ticaret savaşıymış gibi görülmekle beraber genel çerçeveden bakıldığında bu ticaret savaşı tüm küresel ekonomiyi etkilemektedir." diye konuştu.

"İş Konseylerinin çalışmaları ilerleyen dönemde ihracatı artıracak"

İş konseylerinin çalışmalarının ilerleyen dönemde ihracatı önemli ölçüde artıracağına yürekten inandığını söyleyen Pekcan, "2016-2017 Ekim aylarında dünyada korumacılık önlemlerine tabi küresel ticaret hacmi 79 milyar dolarken, 2018-2019 Ekim aylarına baktığımızda bu tutar 10 kat artarak 747 milyar dolara yükseldi. Türkiye'ye baktığımızda 2017 yılında ihracatımızın 893 milyon doları ticari korumacılık önlemlerine tabiyken, 2018 yılında 7,7 milyar dolar 2019 yılında ise 10,8 milyar dolara ulaştı. Biz bu şartlar altında ticaretimizi büyütmeye, ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz.

Önümüze çekilmeye çalışılan bariyerleri ticari diplomasinin imkanları ile aşmaya çalışıyoruz. Ticaretimizin artmasında DEİK ve TİM gibi kuruluşlarımızın devreye girmesi de kritik bir rol oynuyor. Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, 2019 ilk 9 aylık dönemde, en çok ihracatını artıran ülkeler sıralamasında 7'inci sıradayız. Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. 2020'de daha fazla efor sarf etmenizi bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

DEİK Tarihinde Bir İlk: Ticari Diplomasi Ödülleri

Ödül töreninde konuşan DEİK Başkanı Nail Olpak, bu yıl ilki düzenlenen ve geleneksel hale gelmesini hedefledikleri Ticari Diplomasi Ödülleri için duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirdi. DEİK'i büyük bir ağaca benzettiğini belirten Olpak, "35 yıldır, iş insanlarımızın dış dünyaya iş platformu olarak, ülkemizin ticari diplomasisini yürütme görevini birlikte başarıyoruz. DEİK ağacımızın dalları olan İş Konseylerimizin azmine ve ufkuna güveniyor ve gurur duyuyoruz. Tüm dünyaya yayılmış 146 İş Konseyimizle Türkiye'nin ticari diplomasisini yürüten öncü bir kurumuz" dedi. Ölçülemeyen bir başarıdan, ya da başarısızlıktan bahsedilemeyeceğine dikkat çeken Olpak, "Başarısızlığı hem eleştirmek hem de analiz ederek düzeltmeyi amaçlarken başarıyı da ödüllendirmenin gereğine inanırız. Bu yaklaşımdan hareketle Performans Değerlendirme Sistemimizi de 2019'un başı itibarıyla hayata geçirdik. Bu değerlendirme sisteminin sonuçları çerçevesinde, Ticari Diplomasi Ödül törenimizi düzenledik. DEİK tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Bu nedenle, son derece mutlu ve heyecanlıyız" diye konuştu.

DEİK'in Çalışmaları ve Hedefleri

DEİK'in 2019 yılındaki çalışmalarını ve hedeflerini değerlendiren Olpak, "Cumhurbaşkanımız ile yurt dışında 20, Ticaret Bakanımızla ise yerelde ve yurt dışında 42 etkinlik yaparken, toplamda, 3500'e yakın etkinlik gerçekleştirdik. Organizasyonlarımızda, yurt dışından 12 Devlet Başkanı, 5 Başbakan ve 100'e yakın Bakan ağırladık. Son olarak Güney Sudan'ın da eklenmesiyle, İş Konseyleri sayımızı 146'ya Kurucu kuruluşlarımıza ilave olarak, firma bazında üye sayımızı ise, 1.300'e çıkarttık. Konseylerimizdeki üye sayımız ise 3.370 oldu. Hedefimiz, önce 3.000, sonra da 5.000 firma bazlı üyelik. 3. ülkelerde ortak projeler geliştirmek, en önemli hedeflerimizden birisi. 4 ülkeyle, ayrı ayrı görüşüyoruz, artık proje bazına geçme aşamasına geliyoruz. Türk diasporasının; ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamak için Dünya Türk İş Konseyi(DTİK) olarak, dünya genelindeki 6 bölgemizde, tüm hızımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Ticaret Bakanımızla Asya Pasifik ve Afrika İş Konseyleri Başkanları Çalışma Toplantılarımızı düzenledik, diğer bölgelerle önümüzdeki süreçte devam edeceğiz. Pratik kadar teorinin de önemine inanarak, "4. Yurtdışı Yatırım Endeksi Raporumuzu", "AB-Brexit Raporumuzu" ve "Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'' raporlarımızı hazırladık. DEİK ve İstanbul Anadolu Yakası OSB üyeleri arasında bir köprü kurmak için, bir irtibat ofisi açtık. KOSGEB ve Maarif Vakfı ile iş birliklerimizi geliştirmek için, protokoller imzaladık. YTB ve TİKA ile olan iş birliği anlaşmalarımız ise hazır, kısa sürede imzalayacağız" şeklinde konuştu.

Birçok İş Konseyi aidat artışı yapmadı

Firmaların yurt dışına açılmalarını kolaylaştırmak adına DEİK aidatında, ilk defa üye olacak firmalar için ilk yılda yüzde 60'lık çok önemli bir indirim yaptıklarını hatırlatan Olpak "İş Konseyi aidatlarımızda da yüzde 20 indirim gerçekleştirdik. Ayrıca pozitif ayrımcılık yaparak tüm DEİK üyesi firmalara yurt içi ve yurt dışı tüm etkinliklerimizde yüzde 20 indirim yapmaya karar verdik. İnanıyoruz ki bu cazip yaklaşımlardan faydalanarak bu kapıdan içeri giren bir üyemiz kolay kolay bu aileden ayrılmak istemeyecektir. 2020 yılı için İş Konseyi aidatlarımız genel kurulumuzda belli oldu. Birkaç tane iş konseyimiz hariç iş konseylerimiz yeni yıl aidatlarında artış gerçekleştirmedi. Artış yapan birkaç konseyimiz de bunu çok küçük oranlarda yaptılar" dedi.

"Ülkemiz ve iş dünyamız için yeni başarılara birlikte imza atmaya devam edeceğiz"

Daima nitelik ve nicelik açısından daha iyisini yapmanın her zaman öncelikleri olduğunu dile getiren Olpak, "İyi yapılmış işleri takdir etmeye, alkışlamaya, motivasyonumuzu yükseltmeye ihtiyacımız var. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz ödül törenimiz, bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale gelecek ve iş konseylerimiz için, bir motivasyon kaynağı olacak. DEİK olarak, ülkemizin ticari diplomasisini daha etkin bir şekilde yürüterek, yeni hedeflere doğru kendinden emin ve güçlü adımlarla yürümeye, ülkemiz ile iş dünyamız için var gücümüzle çalışmaya ve yeni başarılara birlikte imza atmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ticari Diplomasinin En İyileri Belli Oldu

Sponsorluk ve Bütçe Yönetimi Kategorisi:

A grubu ülkelerin birincisi Türkiye- ABD İş Konseyi oldu ve İş Konseyi BaşkanıMehmet Ali Yalçındağ ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi ise, Türkiye- Nijerya İş Konseyi oldu veİş Konseyi BaşkanıOsman Aksoy ödül aldı.

Üye İlişkileri ve Kazanımı Kategorisi:

 Sektörel İş Konseylerinden Sağlık İş Konseyi birinci oldu ve İş Konseyi Başkanı Orhan Gazi Yiğitbaşı ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi ise, Türkiye- Suriye İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Sait Kılıç ödül aldı.

Medya Görünürlüğü Kategorisi:

A grubu ülkeler birincisi Türkiye- ABD İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi ise, Türkiye- Macaristan İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Adnan Polat ödül aldı.

Paydaşlarla İlişkiler Kategorisi:

A grubu ülkelerin birincisi, Türkiye- Çin İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi ise Türkiye- Angola İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Abdullah Eriş ödül aldı.

Yürütme Kurulu Süreç Yönetimi Kategorisi:

A grubu ülkeler birincisi, Türkiye- Azerbaycan İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi ise Türkiye- Bulgaristan İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Osman Ak ödül aldı.

Hedef Gerçekleştirme Kategorisi:

Özel Amaçlı İş Konseylerinden birincisi Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi oldu veİş Konseyi Başkanı Mahmut Volkan Kara ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi Türkiye- Sırbistan İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Bayram Akgül ödül aldı.

Üstün Performans Kategorisi:

A grubu ülkeler birincisi Türkiye- ABD İş Konseyi oldu veİş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ödül aldı.B-C gurubu ülkelerin birincisi Türkiye- Libya İş Konseyi oldu ve İş Konseyi Başkanı Muzaffer Aksoy ödül aldı.

Ticari Diplomasi Ödül Töreni'nde, İş Konseylerine verilen ödüllerin ardından DEİK Başkanı Nail Olpak,  Ticari Diplomasi Onur Ödülü'nü T.C Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a takdim etti. Tören, aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

DEİK İŞ KONSEYLERİNDE SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu 11 Ocak 2020 Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplam 145 İş Konseyi'nin Seçimli Genel Kurulu, aynı gün eş zamanlı yapılarak, İş Konseylerinin yeni Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri seçildi.

İki yılda bir düzenlenen DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu kapsamında DEİK üyelerinin katılımları ile toplam 2 bin 530 oy kullanıldı. İş Konseylerinin yeni başkan ve yürütme kurulları 2 yıllık çalışma dönemi için göreve geldi.

İki yılda bir gerçekleştirdikleri İş Konseyleri Genel Kurulu'nun hayırlara vesile olmasını dileyen DEİK Başkanı Nail Olpak, "2 yıllık çalışma döneminden sonra, görevlerini devreden İş Konseyi Başkanlarımıza ve Yürütme Kurullarımıza teşekkür ediyor, yeni dönemde bayrağı devralan ve taşımaya devam edecek olan İş Konseyi Başkanlarımıza ve Yürütme Kurullarına başarılar diliyorum. İş Konseylerimiz bizim omurgamız ve bir omurganın var oluş gayesi; maksimum derecede sağlam, olabildiğince esnek, vücudumuzun ihtiyaçlarına olabildiğince verimli destek sağlamaktır. Bu verimi sağlamak adına seçimlerimizin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte, İş Konseylerimiz ile yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz" dedi.

DEİK'te 19 Kadın İş Konseyi Başkanı oldu

145 İş Konseyinin 121'inde mutabakat ile tek liste ile seçime girerken, 24 İş konseyinde de seçim yarışı yaşadıklarını belirten Olpak, "Yani konseylerimizin yüzde 16'sında yarış oldu. Üyelerimizin yüzde 80'i (2.700) yükümlülüklerini yerine getirerek seçme ve seçilme hakkı kazanırken, bunlardan yüzde 94'ü de (2.530) bugünkü seçimlerimizde oy kullandı. Geçen dönem 15 Kadın İş Konseyi Başkanımız vardı. Bu dönem ise 19 Kadın İş Konseyi Başkanımız oldu" ifadelerini kullandı.

DEİK'te iki yıl süresince görev alacak İş Konseyi Başkanlarının listesi:

İŞ KONSEYİ

BAŞKAN

Türkiye-ABD İş Konseyi

Mehmet Ali Yalçındağ

Türkiye-Afganistan İş Konseyi

Süleyman Ciliv

Türkiye-Almanya İş Konseyi

Steven Young

Türkiye-Angola İş Konseyi

Abdullah Eriş

Türkiye-Arjantin İş Konseyi

Nüket Küçükel Ezberci

Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi

A. Galip Tözge

Türkiye-Avustralya İş Konseyi

Mustafa Mertcan

Türkiye-Avusturya İş Konseyi

Gülsüm Azeri

Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi

Selçuk Akat

Türkiye-Bahreyn İş Konseyi

Bilgün Gürkan

Türkiye-Bangladeş İş Konseyi İş Konseyi

Hülya Gedik

Türkiye-Belarus İş Konseyi

Yılmaz Soycan

Türkiye-Belçika İş Konseyi

Aysu Özlem Gökçe

Türkiye-Benin İş Konseyi

Halit İnci

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi

Tevfik Öz

Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi

Muzaffer Çilek

Türkiye-Brezilya İş Konseyi

Nihal Kayar

Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi

Mustafa Zeki Sarıbekir

Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi

Ahmet Dal

Türkiye-Burundi İş Konseyi

Sedat Kaymak

Türkiye-Cezayir İş Konseyi

Fuat Tosyalı

Türkiye-Cibuti İş Konseyi

Salım Metin

Türkiye-Çad İş Konseyi

Can Hakan Karaca

Türkiye-Çekya İş Konseyi

Nazmı V. Akıman

Türkiye-Çın İş Konseyi

Korhan Kurdoğlu

Türkiye-Danimarka İş Konseyi

Emrah İnce

Eğitim Ekonomisi İş Konseyi

Prof. Dr. İrfan Gündüz

Türkiye-Ekvador İş Konseyi

Reşat Ovalı

Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyi

Adnan Bostan

Türkiye-Endonezya İş Konseyi

İlhan Erdal

Enerji İş Konseyi

Haluk Kalyoncu

Türkiye-Estonya İş Konseyi

Engin Tumbaz

Türkiye-Etiyopya İş Konseyi

Cüneyt Çöke

Türkiye-Fas İş Konseyi

Mehmet Büyükekşi

Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi

Merve Yalçın

Türkiye-Filipinler İş Konseyi

İlkem Şahın

Türkiye-Filistin İş Konseyi

Cemalettin Kerim

Türkiye-Finlandiya İş Konseyi

Halil Kulluk

Türkiye-Fransa İş Konseyi İş Konseyi

Hüseyin Çağatay Özdoğru

Türkiye-Gabon İş Konseyi

Ersel Topaloğlu

Türkiye-Gambiya İş Konseyi

Şaban Dinç

Türkiye-Gana İş Konseyi

Turan Koçyiğit

Türkiye-Gine İş Konseyi

Fatih Volkan Kazova

Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi

Fatih Kemal Ebiçlioğlu

Türkiye-Güney Sudan İş Konseyi

Zafer Topaloğlu

Türkiye-Gürcistan İş Konseyi

Cemal Yangın

Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi

Mustafa Sani Şener

Türkiye-Hindistan İş Konseyi

Tevfik Dönmez

Türkiye-Hollanda İş Konseyi

Murat Özyeğin

Türkiye-Hong Kong İş Konseyi

Talip Murat Kolbaşı

Türkiye-Irak İş Konseyi

Emin Taha

Türkiye-İngiltere İş Konseyi

Osman Okyay

Türkiye-İran İş Konseyi

Osman Aksoy

Türkiye-İrlanda İş Konseyi

Remzi Gür

Türkiye-İspanya İş Konseyi

Zeynel Abidın Erdem

Türkiye-İsrail İş Konseyi

I. Sinan Ak

Türkiye-İsveç İş Konseyi

Hasan Erendemir

Türkiye-İsviçre İş Konseyi

Yılmaz Yıldız

Türkiye-İtalya İş Konseyi

Zeynep Bodur Okyay

Türkiye-Japonya İş Konseyi

Şerif Tosyalı

Türkiye-Kamboçya İş Konseyi

Volkan Öztürk

Türkiye-Kamerun İş Konseyi

Aygen Yenigün

Türkiye-Kanada İş Konseyi

Nurdan Erbuğ

Türkiye-Karadağ İş Konseyi

Naser Alim

Türkiye-Katar İş Konseyi

M. Başar Arıoğlu

Türkiye-Kazakistan İş Konseyi

Yüksel Yıldırım

Türkiye-Kenya İş Konseyi

Gökhan Gül

Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi

Aydın Mıstaçoğlu

Türkiye-KKTC İş Konseyi

Nazım Hikmet

Türkiye-Kolombiya İş Konseyi

Kemal Tahir Güleryüz

Türkiye-Kongo Cumhuriyeti İş Konseyi

Tamer Taşkın

Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Konseyi

Mehmet Hilmi Kağnıcı

Türkiye-Kore İş Konseyi

Alı Kibar

Türkiye-Kosova İş Konseyi

Merve Özer Yılmaz

Türkiye-Kuveyt İş Konseyi

Ebru Özdemir

Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi

Bilal Kara

Türkiye-Küba İş Konseyi

Mehmet Bülent Aymen

Türkiye-Letonya İş Konseyi

Mustafa Necatı İşol

Türkiye-Lıbya İş Konseyi

Murtaza Karanfil

Türkiye-Lıtvanya İş Konseyi

Gökhan Yavuzer

Türkiye-Lübnan İş Konseyi

Abdulkadir Akkuş

Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi

Atılla Demir Yerlikaya

Türkiye-Macaristan İş Konseyi

Adnan Polat

Türkiye-Madagaskar İş Konseyi

Yalçın Kıroğlu

Türkiye-Malavi İş Konseyi

Müjde Ferahlı

Türkiye-Malezya İş Konseyi

Hasan Gümüş

Türkiye-Mali İş Konseyi

Fatih Altunbaş

Türkiye-Malta İş Konseyi

Halis Ali Çakmak

Türkiye-Mauritius İş Konseyi

Berna Gözbaşı

Türkiye-Meksika İş Konseyi

Ayşe Nazlı Dereli Oba

Türkiye-Mısır İş Konseyi

Muhammet Mesut Toprak

Türkiye-Moğolistan İş Konseyi

Cengiz Gül

Türkiye-Moldova İş Konseyi

Sinan Bora

Türkiye-Moritanya İş Konseyi

Zeynel Abidin Kaymak

Türkiye-Mozambik İş Konseyi

Süheyla Çebi Karahan

Türkiye-Namibya İş Konseyi

Günnur Diker

Türkiye-Nepal İş Konseyi

Mehmet Mustafa Akıncılar

Türkiye-Nijer İş Konseyi

Murat Efendi Ataer

Türkiye-Nijerya İş Konseyi

Hakan Özel

Türkiye-Norveç İş Konseyi

Mehmet Selahattin Ünlü

Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi

Oğuz Satıcı

Türkiye-Özbekistan İş Konseyi

İzzet Ekmekçibaşı

Türkiye-Pakistan İş Konseyi

Ahmet Cengiz Özdemir

Türkiye-Peru İş Konseyi

İbrahim Yıldırım

Türkiye-Polonya İş Konseyi

Ercan Emrah Duman

Türkiye-Portekiz İş Konseyi

Özer Öz

Türkiye-Romanya İş Konseyi

Ömer Süsli

Türkiye-Ruanda İş Konseyi

Erhan Barutoğlu

Türkiye-Rusya İş Konseyi

Mithat Yenigün

Sağlık İş Konseyi

Dr. Reşat Bahat

Türkiye-Senegal İş Konseyi

İhsan Şahin

Türkiye-Seyşeller İş Konseyi

Av. Süleyman Boşça

Türkiye-Sırbistan İş Konseyi

Bayram Akgül

Türkiye-Sierra Leone İş Konseyi

Aybars Ünal

Türkiye-Singapur İş Konseyi

İbrahim Süha Güçsav

Türkiye-Slovakya İş Konseyi

İsmet Güral

Türkiye-Slovenya İş Konseyi

Fatih Canpolat

Türkiye-Somalı İş Konseyi

Ahmet Samı İşler

Türkiye-Sri Lanka İş Konseyi

Beşir Uğur

Türkiye-Sudan İş Konseyi

Serdar Yıldızgörer

Türkiye-Suriye İş Konseyi

Sait Kılıç

Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi

Fatih Gürsoy

Türkiye-Şili İş Konseyi

Mehmet Bahadır Balkır

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi

Cihangir Fikri Saatçioğlu

Türkiye-Tanzanya İş Konseyi

Aytaç Muhittin Dinçer

Türkiye-Tayland İş Konseyi

Cemil Çakar

Türkiye-Tayvan İş Konseyi

Nejat Oğuz Karayeğen

Türkiye-Togo İş Konseyi

Berna Akyıldız

Türkiye-Tunus İş Konseyi

Mustafa Denizer

Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi

Halil Avcı

Türkiye-Uganda İş Konseyi

Ercan Ata

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi

Ruşen Çetin

Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi

Munis Özer

Türkiye-Umman İş Konseyi

Ümit Kiler

Türkiye-Ürdün İş Konseyi

Ömer Faruk Akbal

Türkiye-Venezuela İş Konseyi

Ahmet Altuğ Oğuz

Türkiye-Yemen İş Konseyi

Muhammet Uğurcan Barman

Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi

Mehmet Emin Hitay

Türkiye-Yeşil Burun İş Konseyi

Esat Onur Tuğay

Türkiye-Yunanistan İş Konseyi

Levent Sadık Ahmet

Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi

Abdullah Çerekçi

Türkiye-Zambiya İş Konseyi

Esra Cevahir

Türkiye-Zimbabve İş Konseyi

Hıfsı Soydemir

 

NAİL OLPAK: “MERKEZ BANKASI GÖREVİNİ YAPTI”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak açıklamasında şunları kaydetti:

"TCMB'nin son faiz indirimi, ekonomideki pozitif görünümün açık bir göstergesidir. Ülkemizin finansal varlıklarında istikrarın güçlenmesi ve enflasyon oranlarında beklentilerin üzerinde iyileşmesi faiz indirimlerinin önü açmaya devam ediyor. TCMB bugün almış olduğu kararla faiz oranını 200 baz puan düşürerek yüzde 12 seviyesinde belirledi.

Faiz indirimleri, önümüzdeki dönemde hem yatırımlara hem de istihdama önemli derecede katkı sağlayacak ve büyüme patikasına geri dönen ülkemize daha fazla ivme kazandıracaktır. Merkez Bankasının piyasa gerçeklerini gözeten bu tavrını destekliyoruz. Bu noktada sıranın bankacılık sektöründe olduğunu ve bu karar sonrasında piyasaya uyguladıkları faizi en kısa sürede makul seviyelere çekmelerini bekliyoruz. Bizim önümüzü asıl açacak olan piyasa faizleridir.

DEİK olarak iktisadi aktivitemizi güçlendirecek, ülkemizin ve ekonomimizin menfaati yönünde atılacak her adımı desteklemeye ve her zamankinden büyük bir gayretle uluslararası arenada iş dünyamızın sesi olmaya devam edeceğiz."

PEKCAN: “2020 YILI BİZİM İÇİN AFRİKA YILI OLACAK”

Afrika Bölgesi İş Konseyleri İstişare Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Afrika Bölgesi İş Konseyi Başkan ve Başkan Yardımcılarının katılımları ile 9 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hedeflediğimiz noktalarda Türk Ticaret Merkezleri oluşturuyoruz. Ancak ondan da önemlisi, Afrika için gözüken o ki birkaç yerde lojistik merkezi kurmamız lazım. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık." dedi.

Salonda bulunan iş insanlarının Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin gelişmesi için zor bir coğrafyada faaliyet gösterdiğini söyleyen Pekcan, Afrika'ya verilen önem ve Afrika ile ticaretin gelişmesi için gerçekleştirdikleri faaliyetlere değinerek, halihazırda Afrika'nın 42 ülkesinde büyükelçilikleri, 26 ülkede ticaret müşavirlikleri bulunduğunu ifade etti.  THY'nin Afrika'da 38 ülkeye uçtuğunu hatırlatan Pekcan, DEİK'in bu bölgede 45 ülkede İş Konseyinin olmasının önemli bir ayrıcalık olduğunu vurguladı.

Afrika'da 5 ülke ile serbest ticaret anlaşmaları (STA) bulunduğunu, 30 ülke ile yatırımların karşılıklı korunması, 13 ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarına imza attıklarını belirten Pekcan, "Önümüzdeki dönemde de, şu anda planladığımız ancak buna başka ülkeler de  dâhil olabilir, Fas, Nijerya, Tanzanya, Kenya, Ruanda, Mozambik, Tunus'a bakanlık olarak ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz sizlerle birlikte." dedi.

2003-2018'i kapsayan dönemde Afrika ile toplam dış ticaretin 5,5 milyar dolardan 23,8 milyar dolara, ihracatın 2,1 milyar dolardan 14,4 milyar dolara çıktığı belirterek, ihracatın yüzde 579 arttığını söyleyen Pekcan, Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yılın 11 ayında yüzde 7,7 artışla 22,9 milyar dolara çıktığını belirtti.  29 Ağustos itibarıyla açıkladıkları İhracat Ana Planı'nda hedef olarak seçtikleri ülkeler arasında Etiyopya, Fas, Güney Afrika ve Kenya gibi Afrika ülkelerinin bulunduğunu bildiren Pekcan,  "Hedeflediğimiz noktalarda Türk Ticaret Merkezleri oluşturuyoruz ama ondan da önemlisi Afrika için gözüken o ki; birkaç yerde lojistik merkezi kurmamız lazım. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. Lojistik merkezlerinin lokasyonu açısından hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, hem de TOBB ve TİM ile DEİK'in de buradaki İş Konseylerinin katılımı çok önemli." diye konuştu.

Afrika ülkeleri ile imzalanan STA'lara ilişkin detaylar verirken, Mısır, Tunus ve Mauritius ile STA'ların tamamlandığını açıklayan Pekcan, Sudan'daki iç karışıklık nedeniyle onay sürecinin geciktiğini belirterek, Gana'da onay sürecini beklediklerini, Somali ve Seyşeller ile müzakere sürecinde olduklarını, Mozambik ve Moritanya ile tercihli ticaret anlaşması imzalayacaklarını anlattı.

Pekcan, "2020 sanki Afrika yılı olacak bizim için. Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde nisan ayında muhtemelen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi gerçekleştirilecek." dedi.

Olpak: "2020'de 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu düzenleyeceğiz"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Afrika'da bugün elde etmiş olduğumuz ikili ticaret, başladığı yere göre iyi bir noktaya gelmiş olmakla birlikte hala bizleri, bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğun hedefleri karşılayacak bir nokta içerisinde değil" dedi. Olpak, DEİK'in ticari diplomaside faaliyet gösteren bir kurum olarak iş ilişkilerini Türkiye Cumhuriyeti devletinin öncelikleri ile götürmeye gayret ettiğini söyledi.

Afrika bölgesinde 45 iş konseyleri bulunduğunu ifade eden Olpak, "İş konseylerimiz, Güney Sudan ile Afrika'da 45'e ulaştı. 54 ülkenin olduğu Afrika kıtası içerisinde son derece önemli bir organizasyonel yapımız olduğunu görüyoruz. 2020 yılı içerisinde Afrika'ya yönelik farklı faaliyetlerimiz var. Bunların içerisinde 3'üncüsünü gerçekleştireceğimiz Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu önemli faaliyetlerimizden bir tanesi olacak. Afrika'da bugün elde etmiş olduğumuz ikili ticaret, başladığı yere göre iyi bir noktaya gelmiş olmakla birlikte hala bizleri, bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızın koymuş olduğu hedefleri karşılayacak bir nokta içerisinde değil" şeklinde konuştu.

DEİK VE KOSGEB İŞ BİRLİĞİYLE KOBİ’LER YENİ PAZARLARA AÇILACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ'lerin yurt dışı pazarlarda daha etkin biçimde yer alabilmesi için önemli bir iş birliğine imza attı. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEİK Başkanı Nail Olpak ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt'un katılımlarıyla 6 Aralık 2019'da Ankara'da gerçekleştirilen İş Birliği Anlaşması İmza Töreni ile DEİK ile KOSGEB arasında KOBİ'lerin yurt dışı pazarlarına açılması, ihracata yönelmesi, dış ülkelerde ortak yatırımlar oluşturması ve teknoloji transferi sağlayabilmesine yönelik yeni bir protokol imzalandı.

DEİK ile KOSGEB arasında imzalanan protokol kapsamında, DEİK tarafından yurt içi ve yurt dışında organize edilen ülke İş Konseyi etkinliklerine KOBİ'lerin de katılması, dış pazarlara dair bilgi/tecrübe paylaşımının yapılması ve DEİK tarafından yurt dışına düzenlenen iş heyet ziyaretleri programları KOBİ'lerin KOSGEB'in ‘Yurt Dışı Pazar Destek Programı'ndan destek alması gibi pek çok konuda iş birliğine varıldı.

Olpak: "KOBİ'mizin yurt dışına açılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz"    

KOBİ'lerin dışa açılımını sağlamak ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkı sunmak amacıyla KOSGEB ile olan iş birliklerine bir üst seviyeye taşıdıklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Amacımız ortak, ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı sağlayabilmek. Bu çerçevede DEİK olarak 146 İş Konseyimizle dünyanın dört bir tarafında "Ticari Diplomasi" adı altında faaliyet gösteriyoruz. Üyelerimizin içinde büyük firmalar kadar, KOBİ'lerimiz de mevcut. Bu çerçevede KOSGEB'in bizimle yaptığı protokolde vermiş olduğu destek son derece önemli. KOBİ'lerin değişen piyasa koşullarına hızlı uyum yetenekleriyle esnek üretim yapılarıyla bölgeler arasındaki dengeli büyümeye katkılarıyla işsizliğin azaltılmasında ve yeni iş alanlarının açılmasında ülke kalkınmasına en fazla katkıda bulunan işletmelerin başında geliyor" dedi.

DEİK ile KOSGEB arasındaki iş birliğini sadece KOSGEB'in maddi destekleri çerçevesinde değerlendirilmediğini belirten Olpak, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 146 İş Konseyi içinde elde ettiğimiz deneyimlerin KOSGEB üyelerine açılması için her türlü gayretin gösterileceğini söyledi. Olpak, "DEİK olarak, KOSGEB üyelerimize kendi bütçemizden kademeli olarak aidatlarımızda yüzde %20, %35 ve %50 olmak üzere üç farklı indirim kolaylığı olduğunu hatırlatmak isterim" dedi. Olpak, imzalanan protokolün bundan sonra yapılacaklar açısından önemli bir başlangıç olduğunu söyledi.

Uzkurt: "KOBİ'lerimizin DEİK'in yurt içi ve yurt dışı etkinliklerine katılımının sağlanmasını hedefliyoruz"

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise, "DEİK ile imzaladığımız mutabakat zaptı çerçevesinde KOSGEB'in hedef kitlesi olan KOBİ'ler arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi, küresel pazarda rekabet güçlerini artırılması, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması, kurumlar arasında eğitici programların düzenlenmesi gibi birçok alanda iş birliği çalışmalarını artırmayı hedefliyoruz" dedi. İki kurum arasında imzalanan protokol ile taraflar arasındaki iş birliği için öngörülen faaliyetler hakkında bilgi veren Uzkurt, "KOBİ'lerin dış ilişkiler, dış ticaret ve yatırımlarla ilgili konularda bilgi birikimlerinin artırılması amacı ile eğitim programları, toplantı ve organizasyonlar düzenlenmesi, DEİK tarafından yurt içinde ve yurt dışında organize edilen İş Konseyi heyet ziyaretlerine ve diğer etkinliklere KOSGEB veritabanındaki KOBİ'lerin de katılımının sağlanması karşılıklı olarak teşvik edilecek" dedi.

DEİK tarafından yurt dışında düzenlenen ve KOBİ katılımına açık olan iş heyeti programları kapsamında KOSGEB'in ‘Yurt Dışı İş Gezisi Programı" desteği kapsamına alınması için çalışacaklarını belirten Uzkurt, "KOSGEB'in yurt dışı pazar destek programından KOBİ'lerin yararlandırılmasında karşılıklı iş birliğine gidilmesi gibi birçok konuda KOBİ'lerimize ortak hizmetler ile üretebileceğimiz verimli bir iş birliği imkanı zeminini hazırlayacak. Bu anlaşmanın ülkemize ve tüm KOBİ'lerimize hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. 

DEİK ile KOSGEB arasındaki İşbirliği Anlaşması İmza Töreni, açılış konuşmalarının ardından sona erdi.

 

 

AFGANİSTAN’DAN TÜRK İŞ DÜNYASINA YATIRIM VE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türkiye ve Afganistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıylaDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Afganistan İş Konseyi ev sahipliğinde, Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı düzenlendi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, iş birliği ve yatırım fırsatları değerlendirildi. Toplantı çerçevesinde DEİK ile National Procurement Autority (Ulusal Tedarik Kurumu) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı, Afganistan Finans Bakanı Dr. Mohammad Humayon Qayoumi, DEİK Başkanı Nail Olpak, National Procurement Autority (NPA) Genel Müdürü Alham Omar Hotaki, Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, NPA yöneticilerinden oluşan heyet üyelerinin ve Türk iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Qayoumi: "Türkiye Cumhuriyeti'nin Afganistan'a olağanüstü desteği için minnettarız"

Afganistan İş ve Yatırım Fırsatları Toplantısı'nda konuşan Afganistan Finans Bakanı Dr. Mohammad Humayon Qayoumi, toplantının iki ülke arasında siyasi, yatırım, altyapı ve ticaret alanlarında karşılıklı iş birliğini hedeflediğini söyledi. Komisyon toplantıları ve forumların, birlikte çalışmak, ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek için mümkün olan en iyi yolları keşfetme fırsatlarını sunduğunu vurgulayan Qayoumi, "2017 yılında Afganistan, Afgan ürünlerini ihraç etmek için hava koridorunu başlattı. O zamandan beri 107 milyon dolar değerinde kuru meyveler, safran, çam fıstığı, halılar, tıbbi bitkiler ve sebzeler de dahil olmak üzere 6 bin 92 ton ürün ihraç edildi. Ürünler Hindistan, Çin, Türkiye, Kazakistan, BAE, Rusya ve Avrupa'ya 399 uçuşta ihraç ediliyor. 13 Aralık 2018'de ise Lapis Lazuli koridoru açıldı. Lapis Lazuli koridoru, paydaş ülkelerin siyasi ve ekonomik ilişkilerini güçlendirme potansiyeline sahip. Bu anlaşma, bölgedeki genel kalkınmanın etkileriyle birlikte artan entegrasyon ve ekonomik iş birliği yoluyla bölgesel kalkınmayı sağlayabilir. Afganistan, her zaman bu bölgeye hizmet eden efsanevi İpek Yolu gibi başlıca ticaret yollarının kalbinde yer almıştır. Orta ve Güney Asya ekonomileri büyümeye ve küresel ekonomiye entegre olmaya devam ettikçe Afganistan bir kez daha ticaret için kilit bir merkez olarak ortaya çıkıyor. Ticaret ve ekonomik bağlarımızın daha iyi başarılara sahip olacağından eminim. Türkiye Cumhuriyeti'nin istikrarlı, huzurlu ve müreffeh bir Afganistan'a olağanüstü desteği için minnettarız" diye konuştu.

Olpak: "İkili ticaret hacmimizi geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum"

Türkiye ile Afganistan arasındaki dostane ilişkilerin, uzun yıllardır karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilişkileri temelinde geliştiğini belirten DEİK BaşkanıNail Olpak, "Afganistan'ın 1921'de Ankara Hükümeti'ni tanıyan ilk ülke olduğunuve Ankara'daki Afganistan Büyükelçiliğinin açılış töreninde Afgan bayrağının Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından yükseltildiğini hatırlatmak isterim. Samimi dostluğumuz da ekonomik ilişkilerimizi olumlu yönde etkiledi. Son 5 yılda Afganistan ile olan ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 150 milyon dolar. Ama bu sayıları daha da geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Özellikle ülkedeki inşaat, müteahhitlik, enerji ve güvenlik hizmetleri sektörlerinde çok çeşitli potansiyeller bulunuyor. Bu konuda, Türk iş dünyası temsilcilerini bu sektörlerdeki projelere katılmaya davet ediyorum. Afganistan ile ikili ilişkilerimizi daha da geliştirebilecek 2 noktayı ifade etmek istiyorum. Birincisi, iş dünyası temsilcilerimizin bilgiye ulaşmada yaşadığı sorunların giderilmesi. Güvenlik ise istikrarlı iş yapmak için diğer önemli bir konu ise hepimizin bildiği gibi, iki ülkenin de güvenlik sorunları ile başa çıkma konusunda deneyim sahibi olması. Bu nedenle, iş insanlarımız için birlikte daha uygun bir iş ortamı yaratabileceğimize inanıyorum. Ses çıkarmak için birbirimize ihtiyacımız var. Birlik, beraberlik içinde ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştireceğimizi umuyorum" dedi.

Ciliv: "Afganistan halkı Türk ürünlerini tercih ediyor"

Türkiye-Afganistan İş Konseyi BaşkanıSüleyman Ciliv ise,Türk ürünlerinin imajının pazarda çok güçlü olduğunu ve Afgan halkının tercihini Türk ürünlerinden yana kullandığını söyledi. Ciliv, "Afganistan'da yürütülen projelerde özellikle Türk özel sektör temsilcileri her alanda tercih sebebi. Özellikle inşaat, enerji, güvenlik hizmetleri sektörlerinde ciddi potansiyel bulunuyor. Lapis Lazuli güzergahının tamamlanmasıyla birlikte özelikle Türkiye ve Avrupa ile bağı artan Afganistan'da gelecek dönemde gerçekleştirilecek projelerin eskisine nazaran daha rahat şekilde icra edilmesi bekleniyor. Kardeş ve dost Afganistan halkı ile gelecek dönemde büyük projelere imza atmak adına çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlarla yakın bağlantılarımız var. Cumhurbaşkanı Sayın Ashraf Ghani her fırsatta Türkiye'ye olan güvenini dile getiriyor, bu durum Türk özel sektör temsilcilerini cesaretlendiriyor" şeklinde konuştu.

Toplantı çerçevesinde DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak ve NPA CEO'su Sayın Alham Omar Hotaki tarafından bilgi paylaşımı konusunda iş birliği anlaşması imzalandı. Toplantı, imza töreninin ardından kamu-özel sektör ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

NAİL OLPAK: “SON ÇEYREKTE YÜKSEK BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2019 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Ekonomideki dengelenme süreciyle birlikte yılın ilk yarısında gelen negatif büyüme rakamlarının ardından üçüncü çeyrekte yakaladığımız %0,9'luk büyümeyi, yaşayacağımız yeni bir pozitif dönemin ilk sinyali olarak değerlendiriyoruz. Enflasyon ve faiz oranlarında yaşanan gerileme ile kredi piyasasında yaşadığımız canlanma ve, reel kesim ile tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerde yaşanan yukarı yönlü ivmelenme, ekonomik büyümemizin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğü dönemlerde cari açıkta da artış yaşanıyor ve Türkiye'nin kırılganlığını artırıyordu. Şimdi geldiğimiz noktada ise tekrar hızlı bir büyüme patikasına, bu sefer cari fazla veren bir ekonomi olarak giriyoruz. Kırılganlık düzeyi gerilemiş bir ekonomi olarak 2019'un son çeyreğinde ciddi oranda bir pozitif büyüme rakamı yakalayacağımızı ve 2019 yılını da beklentilerin üzerinde pozitif bir büyüme oranı ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Özetle, geçtiğimiz dönemde aldığımız yaraları önümüzdeki süreçte çok hızlı bir şekilde sararak, 2020 yılına özgüveni yüksek ve gelecek hedeflerine sıkı sıkıya bağlı bir ülke olarak gireceğimize inanıyorum. Biz de Türk iş dünyası olarak üretmeye, katma değer yaratmaya ve ülke ekonomimizi daha iyi noktalara taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.